kontakt +48500 478 477   przypadki PILNE +48608 464 388
 • dermatologia
 • lekarz dermatolog
dermatologia
oferowane zabiegi
 

dermatologia

  Trądzik różowaty
  Trądzik różowaty jest chorobą o nieustalonej etiologii, chociaż istnieje wiele udowodnionych czynników które mogą zaostrzać chorobę. Właściwe podejście do leczenia to uwzględnienie wszystkich czynników możliwie zaostrzających, aktywne leczenie i pielęgnacja preparatami zewnętrznymi, czasami konieczne jest stosowanie leków doustnych.

Nowoczesna dermatologia wykorzystuje dodatkowo terapię laserową celem przywrócenia właściwości skóry, takich jak przed zachorowaniem, co pozostawia pacjenta z długą remisją czyli okresem bez choroby. Każdy bowiem pacjent musi pamiętać, że skóra z trądzikiem różowatym jest bardzo wrażliwa i taka pozostaje do końca życia.

  Polecane zabiegi w przypadku trądziku różowatego:
 
 • IPL (źródło intensywnego światła) 1 zabieg co 4-6 tygodni, przeważnie 3-8 razy, zabiegi mogą być wykonywane w porze letniej,
 • laserowe zamykanie naczyń na skórze,
 • oksybrazja (opcjonalnie),
 • pellingi
  uwagi:
  Rekomendowane przez nas zabiegi laserowe służą poprawie kondycji skóry, dodatkowo oprócz  intensywnego leczenia trądziku różowatego obserwujemy efekt odmłodzenia skóry (działanie fotoodmładzające).
Nie oznacza to jednak, że każdy pacjent musi korzystać z terapii laserowej, jednak jest ona zalecana.

Więcej informacji na temat terapii laserowej w zakładce zabiegi laserowe - zamykanie naczyń i leczenie trądziku różowatego.

   
  Łuszczyca
  Łuszczyca jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą skóry.Wyróżniamy kilka postaci łuszczycy, w tym plackowatą, kropelkowatą i krostkową.
Leczenie u specjalisty dermatologii często opiera się na leczeniu miejscowym, odpowiednio dobranymi maściami. W przypadkach opornych zmian możliwe jest nowoczesne leczenie naświetlaniami LED lub UVB 311. W cięższych postaciach łuszczycy możliwe jest leczenie doustnymi preparatami takimi jak metotreksat, cyklosporyna, fumaran dimetylu, a w skrajnych przypadkach lekami biologicznymi.
   
  wizyta
 

Lekarz specjalista dermatolog bada stan skóry, ocenia rozległość łuszczy, po czym kwalifikuje pacjenta do odpowiedniego programu leczniczego.
Czasami istnieje konieczność wykonania innych badań laboratoryjnych, głównie przy podejmowaniu decyzji o leczeniu doustnymi lekami.
W przypadku kwalifikacji pacjenta do naświetlań określa się schemat takiej terapii.
Wizyty lekarskie odbywają się  co miesiąc.

   
  Polecane naświetlania w przypadku łuszczycy:
 
 • terapia LED - polecana szczególnie u chorych z niewielkimi zmianami skórnymi.
  Codzienne naświetlania odbywają się w domu pacjenta. Istnieje możliwość wypożyczenia
  aparatu do naświetlań.
 • naświetlania UVB 311- polecane szczególnie na dłonie i stopy, przeważnie w cyklu 3 razy
  w tygodniu.
   
  Zapalenie skóry rąk
  Zmiany na skórze rąk są bardzo częstą przyczyną wizyty u dermatologa. Nierzadko zdarza się występowanie choroby od wielu lat. W powszechnej terapii stosowane są różnego rodzaju maści i kremy lecznicze. Zapalenie skóry rąk należy bezwzględnie leczyć, przewlekłe zmiany uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie i są częstą przyczyną absencji w pracy.
   
  W naszej klinice istnieje odpowiedni program leczenia zmian zapalnych skóry rąk.
 

Po pierwsze należy upewnić się co leczymy, gdyż zmiany na rękach mogą być objawem
co najmniej kilku chorób dermatologicznych (atopowego zapalenia skóry, wyprysku rąk
z podrażnienia, kontaktowego alergicznego zapalenia skóry, łuszczycy, a nawet liszaja płaskiego).

Tylko pełne badanie dermatologiczne, czasami uzupełnione o wycinek skóry pozwala na identyfikacje przyczyny zmian zapalnych na skórze dłoni.

Po drugie to identyfikacja wszystkich możliwych czynników zaostrzających.
Dotyczy to wykonania panelu badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza, testów alergologicznych z panelu wziewnego, pokarmowego, a w szczególności testów płatkowych.

Tylko pełna diagnostyka wykonana u lekarza specjalisty dermatologii jest w stanie krok po kroku stworzyć mapę czynników zaostrzających przebieg choroby.

Po trzecie - właściwa terapia.
Wieloletnie, bez kontroli stosowanie maści jest niedopuszczalne, gdyż zmienia nie tylko budowę skóry, ale doprowadza do uszkodzenia poszczególnych warstw skóry, a to w konsekwencji jest przyczyną zaostrzania choroby w późniejszym czasie.

   
  Dostępne formy leczenia w naszej klinice:
 
 • klasyczne leczenie farmakologiczne, czasami z koniecznością włączenia leków doustnych i miejscowych,
 • naświetlanie wybiórcze rąk i stóp promieniowaniem UVB 311, polega na regularnym 2-3 razy w tygodniu poddawaniu skóry rąk specjalnemu, kontrolowanemu naświetlaniu. Zabiegi te często powodują zmniejszenie ilości zaostrzeń w ciągu roku, działanie przeciwzapalne, umożliwiają redukcję stosowania maści leczniczych,
 • terapia promieniowaniem LED polega na naświetlaniu specjalną lampą skóry rąk codziennie przez 30-60 minut przez okres jednego miesiąca. Lampę najczęściej wypożycza się właśnie na czas 1-2 miesięcy. Leczenie u niektórych pacjentów przynosi bardzo dobre efekty, zmniejsza się stan zapalny często na wiele miesięcy.
   
  Testy alergologiczne
Pomocne w leczeniu zapalenia skóry.
CENA:
 
 • testy płatkowe "True Test 36": 550 zł,
 • testy 40 alergenów z krwi: 320 zł.
   
  Leczenie łysienia i wypadania włosów
  Przyczyn wypadania włosów, a później łysienia jest bardzo dużo. Głównym specjalistą zajmującym się tym problemem jest lekarz dermatolog, który na podstawie badania pacjenta, badania trichoskopowego (badanie pod mikroskopem) ocenia przyczynę wypadania włosów. Najczęściej pacjenci mają różnego stopnia tzw. niebliznowaciejące wypadanie włosów, które dobrze odpowiada na terapię. Nie wolno zapominać, że przyczyną wypadania włosów mogą być także poważne choroby dermatologiczne typu liszaj płaski, łuszczyca, które nieleczone mogą doprowadzić do nieodwracalnego łysienia.
Należy jednak pamiętać, że zanim powstanie typowe łysienie poprzedza go wzmożone wypadanie włosów.
   
  Nie ignoruj nadmiernej utraty włosów, gdyż nie leczone może doprowadzić do łysienia.
   
  wizyta
 
 • w trakcie wizyty lekarz specjalista dermatolog ocenia stan skóry głowy, przeprowadza bardzo wnikliwy wywiad co do problemu chorobowego, zleca odpowiednie badania laboratoryjne (zdarza się, że przyczyną wypadania włosów jest inna choroba lub zaburzenia endokrynologiczne, a włosy są tylko manifestacją danego schorzenia),
 • na każdej pierwszorazowej wizycie wykonywane jest badanie w powiększeniu skóry głowy
  (prosimy nie stosować lakierów, żeli i nabłyszczaczy 3 dni przed wizytą)
  ,
 • czasami przeprowadzane jest badanie trichoskopowe na pierwszej lub kolejnej wizycie,
 • zaordynowane leki są podstawą leczenia i wymagane jest wielomiesięczne zażywanie preparatów,
 • w wątpliwych przypadkach wypadania włosów i łysienia wykonywana jest biopsja skóry głowy.
   
  Zabiegi zmniejszające wypadanie włosów i stymulujące odrost włosów:
 
 • zabiegi biostymulacji laserowej, 2 razy w tygodniu, około 10 zabiegów,
 • mezoterapia czyli ostrzykiwanie głowy różnymi roztworami z aktywnymi substancjami, 1raz w miesiącu, około 2-6 zabiegów,
 • osocze bogatopłytkowe, wykorzystujące naturalne czynniki wzrostu obecne w naszej krwi, najczęściej trzy zabiegi  w ciągu roku,
 • karboksyterapia czyli ostrzykiwanie skóry głowy dwutlenkiem węgla, najczęściej 6-8 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych,
 • zabiegi w punkcie 2 i 3 często wykonywane są w znieczuleniu kremem,
  (Pacjent przychodzi godzinę przed zabiegiem, by zastosować znieczulenie).
 • Pacjent zobowiązany jest wypełnić wywiad epidemiologiczny i zgodę na zabieg.
  Sposób i schemat leczenia zależy od postaci łysienia, zaawansowania wypadania włosów,
jest indywidualnie dobierany dla każdego Pacjenta.
  Usuwanie znamion, włókniaków, brodawek skóry
   
  przed zabiegiem:
 
 • lekarz specjalista dermatolog ocenia na podstawie badania i dermatoskopii (badanie pod powiększeniem) czy dana zmiana jest możliwa do usunięcia,
 • wybór metody usunięcia (laser, krioterapia, usunięcie chirurgiczne) zależy od zmiany wyjściowej, konieczności oddania zmiany do badania histopatologicznego lub końcowego efektu estetycznego. Najlepsze efekty estetyczne osiąga się po leczeniu i usuwaniu laserowym, jednak nie każda zmiana może zostać usunięta w ten właśnie sposób,
 • Pacjent zobowiązany jest wypełnić wywiad epidemiologiczny, zgodę na zabieg.
  zabieg:
 
 • najczęściej przy użyciu różnego stopnia znieczulenia (krem, zimny spray, zastrzyk) dokonuje się usunięcia.
  po zabiegu:
 
 • Pacjent zaraz po zabiegu może powrócić do normalnego funkcjonowania, należy stosować zaordynowane przez lekarza leki, unikać kąpieli w basenach, kąpieliskach i korzystania z sauny. Czas gojenia przeważnie wynosi około 2-3 tygodnie, ale jest to bardzo indywidualne i czasami może trwać do 6 tygodni.

Więcej informacji w zakładce zabiegi laserowe - laserowe usuwanie.

   
  Leczenie brodawek wirusowych i mięczaka zakaźnego
  Brodawki wirusowe i mięczak zakaźny są zakażeniem skóry wywoływanym wirusami,
na skutek czego może dochodzić do rozsiewu zmian na dużej powierzchni skóry, dlatego wskazane jest leczenie tego rodzaju zakażenia. Choroba może dotyczyć zarówno dzieci
jak i osób dorosłych, jednak szczególnie na zakażenie narażone są osoby w młodszym  wieku (przedszkolnym i szkolnym).
Metody leczenia są bardzo różne i zależą od wieku, ilości zmian, stanu odporności organizmu, preferencji pacjenta i zdania lekarza.
   
  W przypadku brodawek i mięczaków możemy zastosować następujące metody leczenia:
 
 • leczenie zewnętrznymi preparatami (płyny, maści, roztwory, plastry),
 • wyłyżeczkowanie,
 • krioterapia (mrożenie),
 • laseroterapia.
   
  przed zabiegiem:
 
 • lekarz specjalista dermatolog ocenia rodzaj zmian i proponuje najlepszą metodę usuwania zakażenia na skórze,
 • wymagane często jest stosowanie odpowiednich preparatów zewnętrznych i leków doustnych (najczęściej 1- 3 tygodnie) przed zabiegiem,
 • Pacjent zobowiązany jest wypełnić  wywiad epidemiologiczny i zgodę na zabieg.
  po zabiegu:
 
 • należy odpowiednio pielęgnować skórę, nie wolno uczęszczać na basen i do sauny do czasu wygojenia zmian.
  uwagi:
  Leczenie brodawek i mięczaków może trwać wiele tygodni, czasami istnieje konieczność kilku zabiegów, co uzależnione jest od metody i stanu odporności. Najskuteczniejszą metodą usuwania jest laserowa terapia i mrożenie z wyłyżeczkowaniem, jednak  nie u każdego można ją wykonać.
Istnieje możliwość wykonania zabiegu na pierwszej wizycie, ale jest to decyzja lekarza dermatologa, gdyż brak przygotowania pacjenta do zabiegu, może wiązać się z gorszym efektem i brakiem poprawy.
   
   
  Leczenie blizn
  Charakterystyczną cecha skóry jest zdolność do regeneracji i naprawy.
W przypadku gdy bodziec mechaniczny, termiczny, zapalny jest duży, w trakcie procesów gojenia się skóry dochodzi do powstania blizn. Najczęściej do specjalisty dermatologa zgłaszają się pacjenci z bliznami po trądziku, po zabiegach operacyjnych
jak i po poparzeniach.
   
  Wyróżniamy 4 rodzaje blizn:
 • Blizna prawidłowa - często powstaje po interwencji chirurgicznej, najczęściej w poziomie skóry, o cechach odróżniającego się kolorytu skóry. Możemy poprawić wygląd każdej blizny, nawet prawidłowej np. spowodować, że jest mniej widoczna. Najczęściej wykorzystywany w tym celu jest laser CO2.

 • Blizna przerostowa - uniesiona blizna ale nie wykracza poza obszar szycia lub zabiegu, początkowo zaczerwieniona, z czasem bledsza. Najczęściej wykonujemy zabiegi mrożenia lub lasera, ale uzależnione jest to od wypukłości blizny.

 • Keloid - zdecydowanie wykracza poza obszar zabiegu, często zaczerwieniony , tkliwy, bolący. Najtrudniejszy rodzaj blizny do leczenia. Może niestety powiększać się jeżeli jest niewłaściwie wykonywany zabieg. Leczenie jest często długie, stosowane są zastrzyki do blizny, mrożenie, albo metody łączone. O metodzie wyboru decyduje lekarz na konsultacji.

 • Blizna zanikowa - najczęściej poniżej poziomu skóry, powstaje po ciężkim trądziku, urazach oraz chorobach zapalnych np. ospie. Leczenie polega
  na stymulacji kolagenu np. laserami, dermapenem, nakłuwaniami, karboksyterapią. Decyzja co do metody leczenia podjęta zostaje ma konsultacji lekarskiej.
  uwaga:
  W przypadku blizn efekt estetyczny widoczny jest dopiero po kilku/ kilkunastu zabiegach.
   
  Badanie znamion i skóry w kierunku czerniaka
  Badanie profilaktyczne skóry za pomocą dermatoskopu polega na dokładnym sprawdzaniu
i oglądaniu skóry i znamion w powiększeniu. Metoda jest wysoce skuteczna we wczesnym wykrywaniu czerniaka i innych nowotworów skóry. Czas wizyty zależy od ilości znamion do oglądnięcia.

Metoda dermatoskopii jest uznawana za bardzo cenną, gdyż w przypadku regularnego badania znamion (co 6-12 miesięcy) możemy wykryć czerniaka w początkowym stadium, którego wycięcie sprowadza się do całkowitego wyleczenia.

   
  przed badaniem:
 • nie należy stosować balsamów brązujących, samoopalaczy, intensywnych peelingów
  7-10 dni przed badaniem,
 • należy 2-3 dni przed badaniem nawilżać skórę ciała (nie jest to warunek konieczny, jednak bardzo sucha skóra utrudnia diagnostykę zmian barwnikowych).
po badaniu:
 • lekarz ocenia stan skóry, ilość znamion oraz bada za pomocą dermatoskopu wszystkie znamiona, także umiejscowione w okolicach stóp i rąk,
 • w przypadku znalezienia nieprawidłowego znamienia zmiana zostaje zaznaczona,
  a następnie sfotografowana celem zapamiętania miejsca do późniejszego wycięcia chirurgicznego,
 • nieprawidłowego znamienia nigdy nie wolno usuwać za pomocą lasera, mrożenia lub łyżeczkowania. Możliwe jest tylko usunięcie chirurgiczne z marginesem!
  Lekarz bada wszystkie znamiona na skórze,nie tylko te które wskazuje pacjent!
ODKRYJ WIĘCEJ i SPRAWDŹ INNE ZABIEGI